نحوه تشخیص ویروس کرونا چیست؟

۲ مهر ۱۴۰۰ ۰۴:۰۶:۲۹ ق.ظ

بیماری و نشانه کرونا چیست (16 پرسش و پاسخ در مورد کرونا)

بیماری و نشانه کرونا چیست (16 پرسش و پاسخ در مورد کرونا)

چکیده مطلب

بیماری کرونا؛ پس از اولین گزارش موارد ابتلا به سندرم حاد تنفسی در شهرداری ووهان چین در پایان دسامبر 2019، مقامات چینی یک کرونا ویروس coronavirus جدید را به عنوان عامل اصلی ایجاد کننده عفونت شناسایی کردند. شیوع این بیماری به سرعت در مناطق دیگر چین و خارج از کشور تأثیر گذاشته است. انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان تأیید شده است، اما برای ارزیابی میزان کامل این شیوه انتقال، اطلاعات بیشتری لازم است. منبع عفونت ناشناخته است و هنوز هم می‌تواند فعال باشد.

آنچه تاکنون می‌دانیم، ویروس کرونا می‌تواند باعث علائم خفیف و شبیه آنفولانزا مانند: تب، سرفه کردن، در تنفس مشکل دارد، درد در عضلات و خستگی گردد. موارد جدی‌تر باعث ایجاد ذات الریه شدید، سندرم گرفتگی حاد تنفسی، می‌شود که می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود. متاسفانه علارغم تلاش‌های جهانی جهت تولید روش درمان ویروس کرونا در کشورهایی همچون چین، آمریکا، استرالیا و آلمان هیچ دارو و یا واکسنی جهت درمان بیماران به صورت قطع تولید نشده است. بهترین راه جلوگیری از ابتلاء به این بیماری شستشوی مداوم دست ها در طول روز و استفاده از ماسک در محیط خارج از منزل است. استفاده از ضدعفونی کننده های دست و سطوح نیز بسیار موثر است. در صورت مشاهده ی علائم این بیماری در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید.

#کرونا_را_شکست_می‌دهیم

ویروس کرونا؛ یا بیماری کرونا چیست؟

ویروس کرونا (Coronaviruses) برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ شناسایی شد، اما منشا اصلی آن کاملاً مشخص نشده است. یک کورونا ویروس می‌تواند هم حیوانات و هم انسان را آلوده کند. بیشتر ویروس‌های کورونا مانند سایر ویروس‌های سرماخوردگی رفتار می‌کنند: از طریق افراد آلوده، سرفه، عطسه و با لمس فرد آلوده به دیگر افراد منتقل می‌شوند.
تقریباً هرکس حداقل یک بار در زندگی خود به یک عفونت کورونا ویروسی مبتلا می‌شود. ویروس کرونا (Coronaviruses (CoV خانواده‌ی وسیعی از ویروس‌ها هستند که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماری‌های شدیدتری مانند مرس (MERS-CoV) و سارس (SARS-CoV) را شامل می‌شوند. کرونا ویروس (coronavirus) جدید نوعی جدیدی از این ویروس‎ها است که قبلاً در انسان ظاهر نشده است.

در 30 ژانویه، سازمان بهداشت جهانی شیوع بیماری کرونا ویروس را یک اورژانس جهانی بهداشت عمومی اعلام کرده است. هر ساله تخمین زده می‌شود 290،000 تا 650،000 نفر در جهان به دلیل عوارض ناشی از ویروس های آنفولانزای فصلی (آنفولانزا) جان خود را از دست می‌دهند. این رقم مربوط به 795 تا 1،781 مرگ در روز به دلیل آنفولانزای فصلی است.

SARS (نوامبر 2002 – ژوئیه 2003): یک نوع کرونا ویروس بود که از Beijing, چین سرچشمه گرفت و در 29 کشور شیوع یافت، با 8،096 نفر آلوده و 774 فوتی (با نرخ مرگ و میر 9.6٪). با توجه به این آمار و ارقام کروناویروس یافت شده در ووهان چین از بیماری SARS پیشی گرفت، به طوری که مقامات چینی ابتلاء 5،974 فرد را به کروناویروس جدید (2019-nCoV) را تأیید کردند. یک روز بعد، در تاریخ 30 ژانویه، موارد کروناویروس جدید حتی از 8،096 مورد در سراسر جهان پیشی گرفت که از تعداد نهایی مبتلا شدگان به ویروس کرونای SARS در سال 2003 بیشتر بود.

این در حالی است که بیماری MERS در سال (2012) با آلوده کردن 2،494 نفر و (با نرخ مرگ و میر 34.4٪) 858 نفر کشته داشت.

کرونا ویروس : پرسش و پاسخ در مورد کرونا

علائم بیماری کرونا

علائم شایع عفونت بیماری کرونا ویروس شامل علائم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر، عفونت می‌تواند باعث ذات الریه ، سندرم حاد شدید تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

کرونا ویروس : علائم بیماری کرونا ویروس

1- بیماری کرونا در ایران؛ آیا ویروس کرونا به ایران وارد شده است؟

به نقل از سایت باشگاه خبرنگاران جوان : ” برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع ویروس کرونا با حضور دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت و مختاری آزاد استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد. گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت اظهار کرد: آنچه در فضای مجازی در خصوص ورود کرونا ویروس جدید به کشورهای همسایه منتشر شده با فضای واقعی، تفاوت های زیادی دارد و مرگ و میر کروناویروس جدید نسبت به سایر ویروس های کرونای مهم مانند مرس و سارس، کمتر است. او افزود: آنچه امروز شایعه شده که ویروس کرونای جدید به همسایگی ایران رسیده، براساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، صحت ندارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درباره احتمال ورود ویروس کرونا به ایران اظهار کرد: این ویروس وارد ایران خواهد شد، اگر کشوری مدعی شود که اجازه نمی‌دهم ویروس وارد شود، حرف غیر علمی زده شده است. همه کشورها چهار وظیفه داده‌اند. مسائل را به مردم آموزش دهند، اگر کسی مبتلا شد، کار او به بیمارستان کشیده نشود، اگر فرد در بیمارستان بستری شد، مراقبت خوبی از او صورت گیرد و و بیشتر از گروه‌های پرخطر مانند افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت شود. اگر مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری شدند، مراقبت خوبی از آن‌ها شود و کار آن‌ها کمتر به بخش‌های ویژه کشیده شود و بالاخره مبتلایان، کمتر جان خود را از دست بدهند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درباره موارد مشکوک به ویروس کرونا در ایران اظهار کرد: تا به امروز ۶ مورد از موارد مشکوک گزارش شده است که همه را بررسی کردیم، این موارد در شهرهای قم، تهران، یزد و تبریز شناسایی شده بودند که نتایج آزمایش همه آنها منفی بود. ۲ بیمار مشکوک به کرونا روز گذشته در تبریز بستری شدند و جواب آزمایش هر ۲ بعدازظهر امروز حاضر شد که این دو فرد مبتلا به آنفلوانزای نوع B بودند. “

کرونا ویروس : آیا ویروس کرونا به ایران وارد شده است؟ ورود ویروس کرونا به ایران چقدر احتمال دارد؟


2- ویروس کرونا Corona virus 2019 جدید چیست؟

ویروس کورونا جدید یا nCoV) Coronavirus 2019) ویروس تنفسی جدیدی است که برای اولین بار در ووهان، استان هوبی چین شناسایی شده است. در حال حاضر در کشور چین استفاده از محصولات ضدعفونی کننده به شدت توصیه شده و از مردم چین درخواست می‌شود در تمام روز از محلول های ضدعفونی کننده دست استفاده کنند.

کرونا ویروس : ویروس کرونا Corona virus 2019 جدید چیست؟


3- منشاء بیماری کرونا؛ nCoV) Coronavirus 2019) چیست؟

مقامات بهداشت عمومی جهانی در تلاش هستند تا منشاء ویروس کورونا جدید یا nCoV) Corona virus 2019) را شناسایی کنند. کورونا ویروس ها خانواده‌ی بزرگی از ویروس‌ها هستند که برخی باعث ایجاد بیماری در افراد و برخی دیگر در بین حیوانات از جمله شتر، گربه و خفاش‌ها رواج دارند. در اوایل بسیاری از بیماران در ووهان چین، ارتباطی با یک بازار بزرگ غذاهای دریایی و حیوانات داشتند و این نشان می‌دهد که ویروس احتمالاً از منبع حیوانات پدید آمده است. تجزیه و تحلیل درخت ژنتیکی این ویروس برای شناخت منبع خاص ویروس کرونا ادامه دارد. به طور مثال ویروس کروناهای شناخته شده قبلی SARS، و از نوع خاصی از گربه‌ها به نام (civit cats) سرایت می‌کرد، در حالی که MERS ، یک ویروس کرونای دیگر است که از شترها منشاء می‌گیرد.

کرونا ویروس : منشاء ویروس کرونا جدید یا nCoV) Coronavirus 2019) چیست؟


4- علائم و عوارض ویروس کرونا؛ (Novel Corona virus 2019) چیست؟

علائم فعلی گزارش شده برای بیماران مبتلا به ۲۰۱۹-nCoV شامل بیماری تنفسی خفیف با تب شدید، سرفه و مشکل در تنفس است. برای عفونت ویروس کرونا ۲۰۱۹-nCoV ، علائم گزارش شده از افراد آلوده از حالات بدون علائم شروع شده و در افراد به شدت بیمار و در حال مرگ متفاوت است. علائم ویروس کرونا در حالت کلی شامل موارد زیر است:

 • تب
 • سرفه کردن
 • تنگی نفس

سازمان بیماری‌های واگیردار CDC معتقد است که علائم ویروس کرونا ۲۰۱۹-nCoV ممکن است در حداقل ۲ روز تا ۱۴ روز پس از مواجهه ظاهر شود.

کرونا ویروس : علائم و عوارض ویروس کرونا جدید (Novel Corona virus 2019) چیست؟


5- بیماری کرونا (ویروس کورونا) چگونه گسترش می‌یابد؟

این ویروس احتمالاً در ابتدا از منبع حیوانی پدید آمده است اما اکنون به نظر می‌رسد که از فرد به شخص دیگر در حال گسترش است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که گسترش شخص به شخص می‌تواند روی یک زنجیره اتفاق بیفتد. برخی ویروس‌ها بسیار مسری هستند مانند سرخک ، درحالی که انتشار سایر ویروس‌ها کمتر است. هنوز مشخص نیست که چگونه ویروس کرونا ۲۰۱۹-nCoV به راحتی از یک شخص به شخص دیگر گسترش می‌یابد. تصور می‌شود که عمدتاً از طریق قطرات تنفسی ایجاد شده که فرد آلوده سرفه می کند یا عطسه می‌کند، شبیه به شیوع آنفلوانزا و سایر عوامل بیماری زای تنفسی منتشر می‌شود. در حال حاظر در کشورهایی همچون آمریکا که افراد مبتلا به این ویروس شناسایی شده‌اند ورودی های این کشور نسبت به افرادی که به چین مسافرت کرده‌اند به شدت کنترل شده و مسافران قرنطینه می‌شوند. ویروس کرونا متاسفانه به شدت مسری است.
در حالی که اعتقاد بر این است که خطر ابتلا به این ویروس جدید برای عموم مردم در این زمان کم است، اما در حال حاضر بهتر است:

 • در مقابل آنفلوانزا و بیماری های تنفسی واکسیناسیون انجام دهید.
 • اقدامات پیشگیرانه روزمره را برای جلوگیری از گسترش میکروب‌ها و استفاده از آنتی ویروس های آنفولانزا را انجام دهید.
 • از افرادی که سابقه سفر به چین و تب و علائم تنفسی دارند دوری کنید.
 • مراحل کنترل عفونت همچون استفاده از ضدعفونی کننده ها را جدی بگیرید. محلول ضدعفونی کننده دست جیبی ارزان قیمت آسپتومن را به همراه داشته باشید.

کرونا ویروس : ویروس کرونا ( ویروس کورونا ) چگونه گسترش می‌یابد؟


6- چه کسانی در معرض خطر عفونت ویروس کرونا (۲۰۱۹-nCoV) هستند؟

طبق تحقیقات صورت گرفته در سایت express شصت و هشت درصد (68%) افراد مبتلا به ویروس کرونا مرد بوده‌اند. یک نظریه از محققان طبق مطالعه منتشر شده در The lancet” بیان می‌کند که کاهش حساسیت زنان به عفونت های ویروسی را می‌توان به محافظت کروموزوم X و هورمون‌های جنسی نسبت داد که در ایمنی ذاتی و سازگاری ایمنی نقش مهمی دارند. این وضعیت به سرعت در حال تحول است و ارزیابی ریسک ممکن است روزانه تغییر کند. بهترین روش جهت جلوگیری از ابتلاء به ویروس کرونا استفاده از محصولات ضدعفونی کننده دست و سطوح است. روزانه به صورت مداوم دست‌های خود را ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته و در طول روز چندین بار از محلول ضدعفونی کننده دست استفاده نمایید. محلول ضدعفونی کننده آسپتومن محصول کشور آلمان بهترین روش جلوگیری از ابتلاء به بیماری کرونا و ویروس کرونا می‌باشد.

کرونا ویروس : چه کسانی در معرض خطر عفونت ویروس کرونا (Coronavirus) جدید ۲۰۱۹-nCoV هستند؟


7- چگونه می‌توانم از خودم در مقابل ویروس کرونا محافظت کنم؟

آیا واکسن کرونا جدید یا nCoV) Corona virus 2019) وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ واکسنی برای کرونا ویروس ۲۰۱۹-nCoV وجود ندارد. بهترین راه برای جلوگیری از ابتلاء به این عفونت این است که :

 • دستان خود را حداقل ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویید.
 • از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل مانند محلول ضدعفونی کننده ی ارزان قیمت آسپتومن استفاده کنید.
 • از دست زدن به چشم، بینی و دهان خود با دست‌های شسته نشده خودداری کنید.
 • از تماس نزدیک با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
 • وقتی بیمار هستید در خانه بمانید.
 • سرفه یا عطسه خود را با یک دستمال بپوشانید، سپس آن را درون یک پلاستیک در سطل زباله بیاندازید.
 • اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می‌شود، تمیز و ضدعفونی کنید.

کرونا ویروس : چگونه می‌توانم از خودم در مقابل ویروس کرونا Coronavirus محافظت کنم؟ آیا واکسن کرونا جدید یا nCoV) Corona virus 2019) وجود دارد؟


8- با شخصی که ویروس کرونا دارد تماس نزدیک داشته ام؛ چکاری باید انجام دهم؟

سلامتی خود را از روزی که برای اولین بار با شخص بیمار از نزدیک ارتباط برقرار کرده‌اید به صورت مداوم تا ۱۴ روز ارزیابی کنید. به طور مثال دو بار در روز دمای بدن خود را بسنجید. به وجود علائم تنگی نفس یا مشکل در تنفس و سرفه توجه کنید. وجود سایر علائم اولیه مانند لرز، درد بدن، گلو درد، سردرد، اسهال، تهوع (استفراغ) و آبریزش بینی ممکن است خطرناک باشد. اگر به تب یا هریک از این علائم مبتلا هستید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید

کروناویروس : اگر با کسی که ویروس کرونا ۲۰۱۹-nCoV دارد تماس نزدیک داشتم چه کاری باید انجام دهم؟


9- آیا مسافرت به چین و یا کشورهایی که موارد ۲۰۱۹-nCoV 2019 در آن رخ داده، ایمن است؟

وضعیت انتقال ویروس کرونا در حال تحول است.

 

کرونا ویروس: آیا مسافرت به ووهان Wuhan، چین و یا کشورهایی که موارد ۲۰۱۹-nCoV 2019 در آن رخ داده ، ایمن است؟


10- اخیراً به ووهان چین سفر کرده‌ام و مریض شدم چکار کنم؟

اگر در ووهان بودید و طی ۱۴ روز پس از ترک ووهان، مشکلاتی همچون تب، سرفه یا مشکل تنفسی دارید، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. از تماس با دیگران خودداری کنید. هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال یا دست خود بپوشانید. دست‌ها را حداقل ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویید تا از انتشار ویروس به دیگران جلوگیری کنید. از یک ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.

کرونا ویروس : اگر اخیراً به ووهان چین سفر کرده‌ام و مریض شدم چه می‌شود؟


11- آیا واکسن کرونا وجود دارد؟

در حال حاضر ، هیچ واکسنی برای کرونا ویروس ۲۰۱۹-nCoV موجود نیست.

کرونا ویروس: آیا واکسن کرونا وجود دارد؟


12- درمان ویروس کرونا

هیچ درمان ضد ویروسی خاصی برای ویروس کرونا (crona) توصیه نشده است. افرادی که فکر می‌کنند ممکن است در معرض خطر ابتلاء به ویروس کرونا ۲۰۱۹-nCoV قرار بگیرند، باید سریعاً با مراکز بهداشتی، کلینیک و بیمارستان‌های مشخص شده تماس بگیرند. استفاده از محلول های ضدعفونی کننده دست و سطوح در مراکز بهداشتی و بیمارستان ها موجب می‌شود تا از انتقال بیماری در این مراکز جلوگیری شود و افراد کمتری به این ویروس مبتلا شوند.

کرونا ویروس : درمان ویروس کرونا nCoV) Corona virus) چیست؟


13- آیا باید برای ویروس کورونا تست انجام شود؟

در صورت بروز تب و علائم بیماری تنفسی، مانند سرفه یا تنگی نفس در مدت ۱۴ روز با افراد مشکوک به بیماری کرونا باید با پزشک معالج تماس بگیرید و از سفر به منطقه آلوده یا تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید.

کرونا ویروس : آیا باید برای ویروس کورونا nCoV) Corona virus 2019) تست انجام شود؟


14- مراقبت های بهداشتی در مقابل ویروس کرونا 

این افراد باید از پوشش ایمنی و کافی برخوردار باشند و حتما باید از مواد ضدعفونی کننده جهت مراقبت و کنترل عفونت استفاده کنند.

کرونا ویروس : پزشکان و پرستاران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مقابل ویروس کرونا nCoV) Corona virus 2019) برای مراقبت فردی باید چه کاری انجام دهند؟


15- آیا باید نگران حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر باشیم؟

آیا حیوانات خانگی ما نیز مبتلا به ویروس کورونا میشوند؟

در حالی که به نظر می‌رسد این ویروس از منبع حیوانی پدید آمده است، اما اکنون از فرد به شخص دیگر در حال گسترش است. CDC توصیه می‌کند که افرادی که به چین سفر می‌کنند از نزدیک شدن به حیوانات زنده و مرده اجتناب کنند، اما دلیلی برای دوری از حیوانات اهلی در داخل کشورهای دیگر وجود ندارد.

 

16- آیا انتقال بیماری کورونا از طریق بسته یا کالا از چین وجود دارد؟

هنوز این روش انتقال بیماری در مورد کرونا ویروس ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-nCoV) و نحوه انتشار آن ناشناخته است. کرونا ویروس قبلی (MERS و SARS) ایجاد شده که باعث بیماری شدید در افراد می‌شدند از نظر ژنتیکی متفاومت از کرونا ویروس هستند. MERS و SARS هر دو ویروس‌های بتاکورونو هستند و منشأ آن‌ها در خفاش‌هاست. ما به طور دقیق نمی‌دانیم که این ویروس همانند SARS و MERS رفتار خواهد کرد یا نه؟ اما به طور کلی، به دلیل زنده ماندن ضعیف کورونا ویروس ها روی سطوح، احتمال انتشار ویروس کرونا از طریق محصولات یا بسته بندی‌هایی که طی یک دوره زمانی طولانی روزها یا هفته ها در دمای محیط ارسال می‌شوند وجود ندارد. در حال حاضر هیچ مدرکی برای تایید انتقال ویروس کرونا از طریق ارتباط با کالاهای وارداتی وجود ندارد.

صحبت‌های دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی، رئیس مرکز تحقیفات ایدز ایران درباره کرونا و پیشگیری از آن


 

نتیجه گیری:

برای جلوگیری از پیگیری به ویروس کرونای جدید به علائم مبتلا شدن به ویروس کرونا توجه کنید و از ارتباط با افراد مشکوک به بیماری پرهیز کنید. بهداشت عمومی و فردی را به طور کامل رعایت نمایید و از شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه غافل نشوید. استفاده از ضدعفونی کننده دست و سطوح را در زندگی شخصی جدی بگیرید.