زینک پلاس چیست ؟ دستور مصرف و زمان مصرف ان

۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۳:۴۴:۱۹ ق.ظ

زینک پلاس چیست ؟ دستور مصرف و زمان مصرف ان


زینک یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن است که کمبود آن عوارض ناخوشایندی را چه در کودکان و چه در بزرگسالان به بار می‌آورد. بسیاری از افراد زینک را تنها یک ماده مغذی برای پوست، مو و ناخن می‌دانند اما این ماده معدنی خواص بی‌نظیر دیگری نیز دارد. گاهی می‌توان زینک را در یک مکمل غذایی همراه با دیگر ویتامین‌ها مورد استفاده قرار داد. زینک پلاس یکی از بهترین مکمل‌های غذایی حاوی “روی” است که فواید بی‌نظیری داشته و به تامین ویتامین‌ها نیز کمک می‌کند. نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف قرص زینک پلاس را در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قرص زینک پلاس چیست ؟
قرص زینک پلاس نوعی مکمل غذایی است که “روی” مهم‌ترین ترکیب موجود در آن به شمار می‌آید اما به جز روی، حاوی ویتامین‌های گروه B (B1,B2,B3,B5,B6,B7,B9) و ویتامین C نیز هست و حتی دیگر مواد معدنی نیز ممکن است به آن افزوده شود. از قرص زینک پلاس یا شربت آن در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

تقویت سیستم ایمنی بدن
حفظ سلامت پوست، مو و ناخن
تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن
افزایش رشد جسمی و ذهنی در کودکان در حال رشد
کمک به کلاژن سازی در پوست
نحوه مصرف قرص زینک پلاس
زینک پلاس به صورت قرص، شربت و قرص جوشان در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. مقدار مصرف زینک پلاس اگر به صورت قرص باشد، معمولا روزانه یک عدد است اما اگر به صورت شربت باشد، در سنین مختلف در دوزهای متفاوتی باید مورد مصرف قرار گیرد.
زینک پلاس چیست ؟ دستور مصرف و زمان مصرف ان

نحوه مصرف شربت زینک پلاس برای کودکان
برای کودکان معمولا مقادیر زیر توصیه می‌شود:

۲ تا ۴ سال: روزانه ۲.۵ میلی لیتر

۴ تا ۸ سال: روزانه ۵ میلی لیتر

۸ تا ۱۲ سال: روزانه ۱۰ میلی لیتر

پس از سن ۱۲ سال معمولا از زینک پلاس به صورت قرص استفاده می‌شود و مقدار مصرف نیز روزانه ۱ عدد است. اما در برخی موارد می‌توان با دستور پزشک این مقدار را کم یا زیاد کرد.

 بهترین زمان
زینک پلاس چیست ؟ دستور مصرف و زمان مصرف ان
بهترین زمان مصرف قرص زینک پلاس
به طور کلی مکمل‌های حاوی زینک بهتر است حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا مورد استفاده قرار گیرند. اما از آنجایی که زینک پلاس ممکن است در برخی از افراد درد معده ایجاد کند، توصیه می‌شود که نحوه مصرف زینک پلاس به گونه‌ای باشد که در کنار وعده غذایی و همراه با آب فراوان مورد استفاده قرار گیرد.

نکته: بهتر است قرص زینک پلاس را همزمان با مکمل‌های کلسیم و آهن و یا همراه با شیر یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنید زیرا ممکن است جذب روی را در بدن کاهش دهند.
همچنین توصیه می‌شود که در مورد نحوه مصرف زینک پلاس و اینکه چند دوره آن را مورد مصرف قرار دهید حتما با پزشک مشورت کنید. زینک پلاس اگر به مدت طولانی و در دوزهای بالا استفاده شود، گاهی ممکن است جذب آهن و مس را دچار اختلال کند بنابراین پیش از مصرف نظر پزشک را جویا شوید.

علائم کمبود زینک در بدن
به منظور استفاده از زینک پلاس باید مطمئن شوید که بدن شما به تامین این ماده معدنی از طریق مکمل نیاز دارد. برخی از علائم کمبود روی در بدن به شرح زیر است:
زینک پلاس چیست ؟ دستور مصرف و زمان مصرف ان
بروز عفونت‌های متعدد
ریزش مو
کاهش اشتها
تاخیر در بهبود زخم‌های پوستی
اسهال شدید
تاری دید
اختلال در حس چشایی و بویایی
در صورت مشاهده علائم فوق حتما با مشورت پزشک مصرف مکمل‌های حاوی روی از جمله زینک پلاس را آغاز نمایید.